Liberecký kraj

Krkonoše jsou hory s řadou českých nej-: nejvyšší, nejnavštěvovanější, a také jedno z nejstudenějších míst České republiky. Roku 1963 tu byl založen nejstarší tuzemský národní park. Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, nabízejí návštěvníkům vyhlášená zimní střediska s kvalitními lyžařskými areály, udržované běžecké tratě a samozřejmě ideální sněhové podmínky.

Mírně zvlněná krajina s charakteristickými skalními městy v okolí Turnova a Jičína získala v roce 1955 jako první v České republice statut chráněné krajinné oblasti. Díky výjimečnosti v celosvětovém měřítku je Český ráj zahrnut i mezi geoparky UNESCO .Skály jsou v Českém ráji opravdu všude a to od osaměle ležících balvanů a skalek po rozlehlá skalní města s padesátimetrovými štíhlými skalami.

Jizerské a Lužické hory, Frýdlantský výběžek, Ještědský hřbet a ještě Máchův kraj – už z jednoduchého výčtu menších lokalit je zřejmé, že na turistické zajímavosti narazíte v tomhle regionu téměř na každém kroku. Mezi ty nejznámější a hojně navštěvované patří hrady a zámky, například Bezděz, Zákupy, Frýdlant nebo hrad Houska.

Převzato ze serveru: www.kudyznudy.cz